SCREENINGS

All screenings are followed by Q&A sessions with the directors and producers of the films.

 

* = age of access is 16+

Tickets on: www.eventbook.ro/film



WEDNESDAY 11 ////////// THURSDAY 12 ////////// FRIDAY 13 ////////// SATURDAY 14 ////////// SUNDAY 15



WEDNESDAY / December 11th

 

CinemaPRO

 

7:00pm - 10:00pm  OPENING EVENT

THE ZERO THEOREM (107’, UK / Romania / France, 2013) - by Terry Gilliam


THURSDAY / December 12th

 

STUDIO CINEMA

 

6:00pm - 7:30pm  OBERHAUSEN Special Program

NATION ESTATE (9’, Denmark / Palestine, 2012) - by Larissa Sansour

DAD'S STICK (5’, UK, 2012) - by John Smith

BUFFALO DEATH MASK (23’, Canada, 2013) - by Mike Hoolboom

LIVING IN SPACE (12’, Germany / Estonia, 2013) - by Katre Haav

YELLOW FEVER (7’, UK, 2012) - by Ng'endo Mukii

OFF-WHITE TULIPS (24’, Germany, 2013) - by Aykan Safoğlu

 

8:00pm - 10:00pm  INTERNATIONAL COMPETITION 1

37º4 S (12’, France, 2013) - by Adriano Valerio

DA VINCI (25’, Italy, 2012) - by Yuri Ancarani

*FORST (10’, Germany, 2013) - by Ulu Braun

RIVER RITES (12’, USA / Suriname, 2011) - by Ben Russell

CONTINUITY (41’, Germany, 2012) - by Omer Fast


FRIDAY / December 13th

 

ELVIRA POPESCU CINEMA

 

5:30pm - 7:00pm  QUINZAINE DES RÉALISATEURS CANNES Special Program

WILD HAGGIS (20’, Portugal / France, 2013) - by João Nicolau

YOU CAN'T DO EVERYTHING AT ONCE, BUT YOU CAN LEAVE EVERYTHING AT ONCE (15’, Switzerland, 2013) - by Marie-Elsa Sgualdo

SOLECITO (20’, Colombia / France / Denmark, 2013) - by Oscar Ruiz Navia

SHADOW OF A CLOUD (30’, Romania, 2013) - by Radu Jude

 

8:00pm - 10:00pm – IDFA PARADOCS Special Program

A STORY FOR THE MODLINS (26’, Spain, 2012) - by Sergio Oksman

ORDER OF SERVICE (9’, The Netherlands, 2012) - by Henk Otte

EMPIRE: MIGRANTS (22’, The Netherlands, 2012) - by Eline Jongsma & Kel O'Neill

N’ÊTRE (12’, The Netherlands, 2012) - by Olfa Ben Ali

THE WAVE (20’, Belgium, 2012) - by Sarah Vanagt & Katrien Vermeire

 

STUDIO CINEMA

 

6:00pm - 8:00pm  INTERNATIONAL COMPETITION 2

BUTTER LAMP (16’, France / China, 2013) - by Hu Wei

OUR DAYS, ABSOLUTELY, HAVE TO BE ENLIGHTENED (22’, France, 2012) - by Jean-Gabriel Périot

A RADIANT LIFE (17’, France, 2013) - by Meryll Hardt

NOT EYE (11’, France, 2013) - by Lauren Moffatt

THE PILL OF HAPPINESS (12’, Romania, 2013) - by Cecilia Félmeri

PATIO (17’, Brazil, 2013) - by Aly Muritiba

THE TURNER FILM DIARIES (26’, The Netherlands / Taiwan, 2013) - by James T. Hong & Yin-Jun Chen

 

9:00pm - 11:00pm  INTERNATIONAL COMPETITION 3

PRIMATE CINEMA: APES AS FAMILY (12’, USA / UK, 2012) - by Rachel Mayeri

*THE MATRIARCH (9’, Romania, 2013) - by Barna Némethi

HOTEL CALIFORNIA - NOBLESSE OBLIGE (9’, Romania, 2013) - by Carmen Lidia Vidu

SIC TRANSIT GLORIA MUNDI (4’, Romania, 2012) - by Mircea Cantor

MOUNTAIN IN SHADOW (14’, Spain, 2012) - by Lois Patiño

THE CAPSULE (36’, Greece, 2012) - by Athina Rachel Tsangari

RIVERS RETURN (12’, Belgium / Slovenia, 2011) - by Joe Vanhoutteghem


SATURDAY / December 14th

 

ELVIRA POPESCU CINEMA

 

11:00am - 12:30pm – MATINÉE for high school students

WILD HAGGIS (20’, Portugal / France, 2013) - by João Nicolau

THE BED IS BROKEN (24’, Romania, 2013) - by Raluca Răcean Gorgos

OFF GROUND (13’, The Netherlands, 2013) - by Boudewijn Koole

37º4 S (12’, France, 2013) - by Adriano Valerio

BUTTER LAMP (16’, France / China, 2013) - by Hu Wei

THE RUNAWAY (23’, France, 2013) - by Jean-Bernard Marlin

 

8:00pm - 10:00pm – THE PORTUGUESE CINEMATIC MIRACLE

THE GRAVEDIGGER (14’, Portugal, 2013) - by André Gil Mata

*TO THE WOLF OF MADRAGOA (9', Portugal, 2012) - by Pedro Bastos

WHAT MY LOVE MUST SEE (11’, Portugal / France, 2013) - by François Bonenfant

*LAND OF MY DREAMS (20’, Portugal, 2012) - by Yann Gonzalez

WITHIN WALLS (26’, Portugal, 2013) - by Tânia S. Ferreira & Gonçalo Robalo

SIESTA (15’, Portugal / Austria, 2012) - by David Krems & Hugo Furtado

 

STUDIO CINEMA

 

3:30pm - 5:30pm  INTERNATIONAL COMPETITION 4

THE WIDOW’S CRY (30’, UK / Italy, 2010) - by Emiliano Minutelli

GHL (17’, Austria, 2012) - by Lotte Schreiber

*QUEEN OF SPLINTERS (15’, Finland, 2012) - by Anna-Sofia Nylund

THE MOTHER, THE SON AND THE ARCHITECT (16’, The Netherlands, 2012) - by Petra Noordkamp

TOKYO GIANTS (23’, Belgium, 2013) - by Nicolas Provost

 

6:00pm - 8:00pm  INTERNATIONAL COMPETITION 5

MYSTERY (12’, Spain, 2013) - by Chema García Ibarra

AS THE FLAMES ROSE (27’, Portugal, 2012) - by João Rui Guerra da Mata

*THE KING’S BODY (30’, Portugal, 2013) - by João Pedro Rodrigues

BECOMING (10’, Romania, 2013) - by Vlad Feneșan

IMAGE FISHERMAN (10’, Romania, 2013) - by Alexandru Petru Bădeliță

 

8:30pm - 10:30pm  DANCE CINEMA from the Netherlands

NATION FOR TWO (16’, The Netherlands, 2012) - by Chaja Hertog & Nir Nadler

IMMORTELLE (16’, The Netherlands / Taiwan, 2012) - by David Verbeek

NIGHTWALKING (13’, The Netherlands, 2008) - by Ellen Blom

OFF GROUND (13’, The Netherlands, 2013) - by Boudewijn Koole

EGON (9’, The Netherlands, 2013) - by Michiel van Jaarsveld

MEMORY LANE (9’, The Netherlands, 2011) - by Paul & Menno de Nooijer

A BRIEF CRACK OF LIGHT (5’, The Netherlands, 2012) - by Vera Holland, Salih Kilic, Ted Alkemade

*AUTION (6’, The Netherlands / Greece, 2012) - by Andreas Hannes


SUNDAY / December 15th

 

ELVIRA POPESCU CINEMA

 

2:30pm - 4:30pm NISI MASA experimental film workshop screening

 

5:00pm - 7:00pm  GOLDEN SHORTS: Best Films in Major Festivals

COME AND PLAY (30’, Germany, 2013) - by Daria Belova

THE RUNAWAY (23’, France, 2013) - by Jean-Bernard Marlin

INVITATION (16’, South Korea, 2012) - by Yoo Min-Young

THE MASS OF MEN (16’, UK, 2012) - by Gabriel Gauchet

*UNDRESS ME (15’, Sweden, 2013) - by Victor Lindgren

 

STUDIO CINEMA

 

4:30pm - 7:00pm  ROMANIAN CINEMATIC EXPERIMENTS

ANDY WARHOL TRIBUTE (6’, Romania, 2011) - by Barna Némethi & Vlad Feneșan

WONDERLAND (2’, Romania, 2011) - by Barna Némethi & Vlad Feneșan

THE BED IS BROKEN (24’, Romania, 2013) - by Raluca Răcean Gorgos

THE STAGES OF A DROWNING (6’, Romania, 2013) - by Adina Mocanu

MENU (5’, Romania, 2011) - by Daniel Nicolae Djamo

UP THE WIND (6’, Romania, 2013) - by Oana Isabella Szanto

OMNIVORE (6’, Romania, 2013) - by Laurențiu Răducanu

AWAKEN THEE, ROMANIAN! (1’, Romania, 2012) - by Alex Gâlmeanu

ASK THE RIVER, ASK THE TREE (5’, Moldova, 2013) - by Mitoș Micleușanu

THE SCREAM (2’, Moldova, 2012) - by Mitoș Micleușanu

*ISAC IS STILL SLEEPING (18’, Romania, 2012) - by Alexandru Ponoran

REBECCA. FILE (13’, Romania, 2013) - by Ilinca Stihi & Mihnea Chelariu

TRACKING HAPPINESS (11’, Romania, 2009) - by Mircea Cantor

 

7:30pm - 11:00pm  CLOSING EVENT

SHIRLEY – VISIONS OF REALITY (93’, Austria, 2013) - by Gustav Deutsch